Pyhton Nedir?


Python Nedir ?

Python 1990 yılında Guido van Rossum (2005 – 2012 yılları arasında Google’da çalışmıştır) tarafından Amsterdam’da geliştirilmeye başlanmış nesne yönelimli, yorumlanabilen, modüler ve etkileşimli bir programlama dilidir.

Python 2.7.13 documentation

Python 3.6.2rc2 documentation

Python 3.7.0a0 documentation

Python Yorumlanabilir: Python programları , çalışma zamanında yorumlayıcısı tarafından yorumlanır. Python kodunun derlenmesine ihtiyaç yoktur. Bu özelliği ile Perl ve Php dillerine benzerdir.

Python İnteraktif: Python etkileşimli konsola herhangi bir yerel bilgisayar veya Python yüklü sunucudan erişilebilir. Bir programlama ortamı kurduysanız, ortamı başlatabilir ve ilk önce o ortama girerek o ortamda kurmuş olduğunuz Python ve modüllerin sürümüne erişebilirsiniz.

Python Nesne Yönelimli: Python nesne yönelimli stil veya nesne içindeki kodu kapsülleyen programlama tekniğini destekler.

Python Yeni Başlayanlar İçin Bir Dil: Python, yeni başlayan programcılara yönelik  harika bir dildir ve basit metin işleme, WWW tarayıcılar, oyunlar gibi geniş bir uygulama yelpazesinin geliştirilmesini destekler.

Python Dinamik,  bytecode-derlenmiş Bir Dil: Kaynak kodunda değişkenlerin, parametrelerin, fonksiyonların veya yöntemlerin veri tipi bildirimleri yoktur. Bu, kodu kısa ve esnek hale getirir. Python, çalışma zamanında tüm değer türlerini izler ve çalıştırıldığında mantıklı olmayan kodu işaretler.

Kolay Öğrenilebilir: Python, insan diline benzer bir yapıya sahiptir, birkaç anahtar sözcük, basit yapı ve kolay tanımlanmış bir sözdizimi vardır. Python öğrenmek bu özelliklerinden dolayı çok kolaydır.

Kolay Okunabilir : Python kodları yalın söz diziminden dolayı kolayca okunabilir.

Geniş Bir Standart Kütüphane: Kütüphanenin Python’da toplu hali, UNIX, Windows ve Macintosh üzerinde çok taşınabilir ve çapraz platform uyumludur.

Taşınabilir: Python çok çeşitli donanım platformlarında çalışabilir ve tüm platformlarda aynı arabirime sahiptir.

Pek Çok IDE:  Python ile kod yazarken kullanabilecek çok fazla IDE (Integrated Development Enviroment) vardır: Eclipse, Pydev, Eric, Komodo IDE, PyCharm

Çapraz Platform Desteği: Python çapraz (cross) platform desteği sayesinde birçok sistem üzerinde çalıştırılabilir. Pek çok Linux dağıtımının içerisinde Python 2.x sürümü yüklü gelmektedir. Ayrıca ülkemizde TUBİTAK tarafından geliştirilen Linux dağıtımı Pardus’un da bel kemiğini yine Python oluşturmaktadır. Popüler Linux dağıtımları da  Python’u çeşitli uygulamalarını geliştirmek için kullanmaktadırlar. (Örnek olarak; Ubuntu Software Center)

Büyük Şirketler Kullanıyor: Python dünya çapında büyük üne sahip Google, Youtube, Yahoo! gibi şirketler tarafından yazılım geliştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca Google, ileri düzeyde Python bilgisine sahip kişilere iş imkanları sağlamaktadır.

Farklı Kullanım Alanları: Python kullanarak masaüstü programlama, oyun programlama, taşınabilir cihaz programlama, web programlama ve ağ programlama çalışmaları rahatlıkla yürütülebilir.

Bellek Kullanımını Optimize Eder: Python, sahip olduğu Garbage Collector (çöp toplayıcı) sayesinde programın hafıza kullanımını optimize eder, programın kararlılığını ve performansını arttırır.

Diğer Diller İle Entegre:  Python, Java ve .NET platformları ile entegre biçimde çalışma yeteneğine sahiptir.

 

İnternette Python ile Bilgi Veren Çeşitli Sitelerden Yararlanılmıştır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s