Veri Bilimi Nedir?


Veri bilimi ve veri bilimci için yapılan tanımlamalardan bazıları şu şekildedir:

 • “Veri Bilimciler: Seksiliğin Tanımı” Forbes, 2012
 • “Veri Bilimci: 21. Yüzyılın En Seksi Mesleği”, Harvard Business Review, 2012
 • “Veri Toplama Becerisi — veriyi anlayabilmek, işleyebilmek, ondan değer elde etmek, onu görselleştirmek, iletişim kurmak – Bu çok önemli bir yetenek olacaktır.”, Hal Varian, Google’s Chief Economist, NYT, 2009
 • “Veri Bilimi, büyük bilgi koleksiyonlarının toplanması, hazırlanması, analizi, görselleştirilmesi, yönetimi ve korunması ile ilgili yeni bir çalışma alanı anlamına gelir.”, Jeffrey Stanton, An Introduction to Data Science
 • “Bir veri bilimcisi, verileri elde edebilen, manipüle edebilen, araştırabilen, modelleyen, yorumlayabilen, sızma becerileri ile birleştirebilen, istatistikleri ve makine öğrenmesini harmanlayan bir kişidir. Veri bilimcileri sadece veri ile çalışmanın yanı sıra, birinci sınıf bir ürün olarak verilere değer katıyorlar.” Hilary Mason, chief data scientist at bit.ly
 • Veri bilimi, alan uzmanlığını, programlama becerilerini ve matematik ve istatistik bilgisini birleştirerek, verilerden anlamlı bilgiler elde etmeyi sağlayan çalışma alanıdır. Veri bilimi uygulayıcıları, insan zekası gerektiren görevlere; sayı, metin, resim, video, ses ve daha fazlasına makine öğrenme algoritmaları uygulayarak yapay zeka (AI) sistemleri üretiyorlar. Buna karşılık, bu sistemler analistlerin ve iş kullanıcılarının somut iş değerine dönüştüğü anlayışları ortaya çıkartıyor.
 • Veri bilimi, ham veriden değerli bilgi ve bilginin incelenmesini, analizini ve çıkarımını sağlayan kolektif süreçleri, teorileri, kavramları, araçları ve teknolojileri ifade eden geniş bir alandır.  Veri bilimi, bireylerin ve kuruluşların depoladığı verilerinden, daha iyi kararlar almasına yardımcı olmaya yöneliktir.
 • Veri bilimi, verileri incelemek ve değerlendirmek için teorik, matematiksel, hesaplamalı ve diğer pratik yöntemlerin kullanılmasını sağlar. Veri bilimindeki temel amaç, karar verme, ürün geliştirme, trend analizi ve tahmin etme gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılabilecek gerekli veya değerli bilgileri çıkarmaktır. Bir veri bilimci veri bilimini uygulayan bir bireydir. Veri bilimi teknikleri arasında veri madenciliği, büyük veri analizi, veri çıkarma ve veri alma yer almaktadır. Ayrıca, veri bilimi , veri mühendisliği, istatistik, programlama, sosyal mühendislik, veri ambarı, makine öğrenmesi ve doğal dil işleme gibi kavramlar ve süreçleri içerir.
 • Veri bilimi, veri madenciliğine benzerdir, çeşitli şekillerde veri ve bilgi elde etmek için bilimsel yöntemler, süreçler, algoritmalar ve sistemler kullanan disiplinlerarası bir alandır. Veri bilimi, “gerçek olguları anlamak ve analiz etmek” için verilerle birlikte “istatistiği, veri analizini, makine öğrenmesini ve ilgili yöntemleri birleştiren bir kavramdır”.
 • Veri bilimi kavramı daha önce veriloji (datalogy) olarak anılmıştır.
 • Veri bilimi, büyük miktarda karmaşık verilere dayanan anlamlı bilgiler sağlamaya yönelik bir Büyük Veri alanıdır. Veri bilimi veya veri güdümlü bilim, verileri karar verme amacıyla yorumlamak için istatistik ve hesaplamadaki farklı çalışma alanlarını birleştirir.
 • Veri Bilimi, verileri eylemlere dönüştürme sanatıdır. Veri Bilimi ticari veri ürünleri oluşturur.

 

 

Designed by Freepik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s